HOME

MUSIC

VIDEO

DJ MIX

More

    #SoundCityMVP2020: Burna Boy, Naira Marley, Davido, Others win | Full List Of Winners.

    The 2020 Soundcity MVP Award has happened and it’s the fourth edition of its kind. It stars talented artists all over the African. countries.

    #SoundCityMVP2020 Burna Boy, Naira Marley, Davido, Others win | Full List Of Winners.
    Soundcity MVP Award Festival

    The AFRICAN GIANT (Burna Boy) shines at the just concluded Soundcity Award Festival as he bags 3 awards, which happens to be the biggest of all.

    Davido, Tiwa Savage, Tekno, Diamon Platnumz and other delivered mind-blowing performances at the award nights that happened at the Eko Hotel on the night of Saturday 11th January 2020.

    Below is the full list of winners at the Award festival:-

    Best New MVP

    FireBoy DML (NG)
    JoeBoy (NG)
    Marioo (TZ)
    Rema (NG) – Winner
    Simmy (SA)
    Wendy Shay (GH)

    Best Collaboration

    Blow My Mind – Davido (NG)
    Daz How Star Do – Skibii (NG)
    Gugulethu – Prince Kaybee [SA] – Winner
    Jama – DJ Mic Smith (GH)
    Killin Dem – Burna Boy (NG)
    Inama – Diamond PlatNumz (TZ)

    Best Pop

    Innos B (CG)
    Nandy (TZ)
    JoeBoy (NG) – Winner
    Otile Brown (KE)
    Kizz Daniel (NG)
    Teni (NG)
    Mayorkun (NG)
    Rayvanny (TZ)
    Naira Marley (NG)

    Best Hip Hop

    BlaqBonez (NG)
    Falz (NG)
    KHALIGRAPH Jones (KE) – Winner
    Kwesta (SA)
    Medikal (GH)
    Shinski (KE)
    Sarkodie (GH)
    Reminisce (NG)
    Ricky Rick (SA)
    Zakwe (SA)

    Best Duo

    Black Motion (SA)
    Blaq diamond (SA)
    DopeNation (GH) – Winner
    Ethic (KE)
    Show Dem Camp (NG)
    Toofan (TG)

    African Producer of the Year

    Cracker (NG)
    Prince Kaybee (SA)
    Jay Synth (NG)
    Kel P (NG)
    MOG (GH)
    Ozedikus (NG)
    Pheelz (NG)
    Rexxie (NG) – Winner
    S2Kizzy (TZ)

    Best Female MVP

    Betty G (ETH)
    Daphne (CMR)
    Nandy (TZ)
    Sho Madjozi (SA)
    Teni (NG) – Winner
    Tiwa Savage (NG)
    Yemi Alade (NG)

    Best Male MVP

    Burna Boy (NG) – Winner
    Davido (NG)
    Diamond Platnumz (TZ)
    King Promise (GH)
    Sjava (SA)
    Wizkid (NG)
    Zlatan (NG)

    African DJ of the Year

    DJ Creme De La Creme (KE)
    DJ Kaywise (NG)
    DJ Neptune (NG)
    DJ Spinall (NG) – Winner
    DJ Vyrusky (GH)
    DJ Zinhle (SA)

    Digital Artiste of the Year

    Cassper Nyovest (SA)
    Davido (NG) – Winner
    Diamond Platnumz (TZ)
    Kizz Daniel (NG)
    Mr Eazi (NG)
    Yemi Alade (NG)
    Wizkid (NG)

    Listeners’ Choice

    Baby – JoeBoy (NG)
    Dumebi – Rema (NG)
    Fetch your Life – Prince Kaybee (SA)
    Jealous – Fireboy DML (NG) – Winner
    Jama – DJ Mic Smith (GH)
    Kainama – Harmonize (TZ)
    Killin Dem – BurnaBoy (NG)
    Kpo K3K3 – StoneBwoy (GH)
    Oil & Gas – Olamide (NG)

    Viewers’ Choice

    49-99 – Tiwa Savage (NG)
    Able God – Chinko Ekun (NG)
    Banomoya – Prince Kaybee (SA)
    My Level – Shatta Wale (GH)
    On The Low – Burna Boy (NG)
    Soapy – Naira Marley (NG) – Winner
    Tetema – Rayvanny (TZ)
    Zanku (Legwork) – Zlatan (NG)

    Video of the Year

    49-99 – Tiwa Savage by Meji Alabi (NG) – Winner
    Dangote – Burna Boy by Clarence Peters (NG)
    Jericho – Simi by Adasa Cookey (NG)
    Ngwa – Blick Bassy by Tebego Malope (SA)
    Ohema – Kuami Eugene by Rex (GH)

    Song of the Year

    Jealous – FireBoy DML (NG)
    Killin Dem – Burna Boy (NG) – Winner
    Malwhede – King Monada (SA)
    Soapy – Naira Marley (NG)
    Tetema – Rayvanny (TZ)
    Zanku (Legwork) – Zlatan (NG)
    Baby – JoeBoy (NG)
    Case – Teni (NG)
    Dumebi – Rema (NG)
    Fetch Your Life – Prince Kaybee (SA)
    Jama – DJ Mic Smith(GH)

    African Artiste Of The Year

    Burna Boy (NG) – Winner
    Davido (NG)
    Diamond Platnumz (TZ)
    Shatta Wale (GH)
    ShoMadjozi (SA)
    Tiwa Savage (NG)
    Wizkid (NG)
    Yemi Alade (NG)

    Excellence in Music: Innocent Idibia (2Baba) – Winner

    Excellence in Philanthropy: DJ Cuppy – Winner

    Excellence in Sports: Anthony Joshua – Winner

    Excellence in Social Entrepreneurship and Digital Influence: Bright Jaja – Winner

    Community and Socio-Political Development: Adebola Williams & Jude Jideonwo – Winner

    For Telegram Updates [CLICK HERE] 

    For Whatsapp Updates [CLICK HERE].

    Recent Updates

    Trending

    Related Stories